Dornova metoda - MSZ

Terapie
masáže
napravování
Přejít na obsah
Dornova metoda se těší u pacientů, terapeutů a i lékařů stále větší oblibě. Je to pravděpodobně způsobeno jednoduchostí a účinností této techniky. Terapie probíhá velice šetrně a většinou zcela bez vedlejších účinků (bolest...).

Co se dá řešit Dornovou metodou ?
Bolest zad
Bolest bederní, hrudní nebo krční páteře
Skolióza
Bolest hlavy, migrény
Bolest v SI skloubení
Bolest kloubů (kyčle, kolena, kotníky, ramena, lokty, zápěstí, prsty)
Špatné držení těla
Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
Nestejná délka končetin (kratší/delší noha)
Problémy při chůzi
Vybočení pánve
Vybočená kostrč
Vybočené obratle
Vyskočená (zablokovaná) žebra
Vytáčení chodidel dovnitř nebo ven
Problémy s otěhotněním
Sexuální dysfunkce
Menstruační problémy
Halux valgus - vybočený palec
Problémy očí
Šelest v uších

Co je to vlastně za „zázračnou metodu ?
Domova metoda je druhem jemné a velice šetrné manuální terapie, kterou se lze snadno naučit a používat. Klouby a obratle jsou pomocí této metody bezpečně a na milimetr přesně uvedeny do správné polohy. Děje se to dynamicky, zaaktivní účasti pacienta, a tedy přirozeným, volným pohybem člověka. Například při napravování nesprávných poloh obratlů se tímto pohybem obchází svalová ochrana a jemným tlakem tak může být obratel nebo kloub opět přiveden do správné polohy bez nežádoucích vedlejších účinků. Tento pohyb navíc zabraňuje jakémukoli vysunutí z normální polohy.Ačkoli pacient může při napravování cítit bolest, tuto metodu lze na rozdíl od jiných korekčních či chiropraktických postupů skutečně nazvat šetrnou.
Některé současné metody jsou většinou prováděny trhnutím, které vyvolává zablokování energetických drah a tělesných tekutin a způsobuje tělu (svalu) šok. Mohou tak – na rozdíl od Dornovy metody – způsobit natažení svalů nebo určitých vazových struktur. Terapeut "dornovky" respektuje zásadu jít maximálně na práh bolesti a v normálním případě je pacient zbaven své bolesti poměrně rychle. Další kladem této metody je, že tlakem palce na páteř mohou být uvolněny blokády vtkáních, nebo dokonce energetické bloky. Toto uvolnění blokád zaručuje většinou i úplnou bezbolestnost, protože „bolest je voláním tkáně po
pomoci“.
Jak vlastně může dojít k posunutí obratlů a kloubů ? Za prvé to může mít fyzické příčiny, jako například rozdílná délka končetin, která vede k chybné statice, zkrácení svalů, nebo například výrony, pocházející z nehod při sportu. Za druhémohou být příčinou nesprávné polohy obratlů často i citové problémy. Proto je velmi důležité mít před očima celostní aspekt a brát do úvahy tuto fyzickou a duševní souhru. V případě Domovy metody se jedná o celostní léčení příčin, může však být využita i jako prevence, která má předejít pozdějším následkům.

Četnost ošetření
Je to velmi individuální, nicméně by se již po 2-3 ošetřeních měl dostavit jistý úspěch. V některých těžších případech by měl nastat maximálně po 5-6 ošetřeních. Pokud k tomu nedojde, měli bychom dále zkoumat, zda se za tím neskrývají hlubší emocionální problémy, nebo zda se při běžných pohybech neobjevují některé zlozvyky, které znovu vyvolávají nesprávnou polohu. Zpočátku je optimální ošetření alespoň jednou týdně, ve vleklých a těžších případech, může léčenítrvat i několik měsíců.

Pro koho je tato metoda vhodná?
Ošetřeni mohou být v podstatě všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Pro imobilní pacienty se tato metoda používá jen velmi omezeně, protože během ní je nutný aktivní pohyb pacienta. Jako všude i tady platí: pokud se terapeut se všíobezřetností rozhodne, že by chtěl takovému pacientovi pomoci, smí ošetřit vlastně téměř vše.

Kontraindikace
Náchylnost ke zlomeninám, například po léčbě kortizonem, nebo náchylnost ke krevním výronům;
osteoporóza v pokročilém stadiu;
akutní záněty: zde je třeba počkat, až zánět odezní;
vyhřezlé ploténky;
Bechtěrevova nemoc: obratle nesmí být ošetřovány, když jsou srostlé, možné je však ošetření kloubů;
nehody: zlomeniny musejí být nejdříve doléčeny;
pacienti s rakovinou: pokud nejsou nádory na páteři, je vhodná Breussova masáž s léčivým magnetismem, nebo energetické působení jako reiki nebo vkládání rukou;
po operacích plotének opatrně začínat teprve po asi 4 týdnech;
po operacích kyčelních kloubů rovněž asi po 4 týdnech, ale je třeba se bezpodmínečně vyhýbat intenzivní vnitřní rotaci kyčelního kloubu.Návrat na obsah