tejpování - MSZ

Terapie
masáže
napravování
Přejít na obsah
KINESIOTAPING

Kinesiotaping je způsob léčby založený na tělu vlastních regeneračních procesech. Účinnost se projevuje díky aktivaci nervové a oběhové soustavy. Metoda vychází z poznatků kinesiologie, jakožto vědy uznávájící význam těla a pohybu při rehabilitaci a běžném životě. Proto je tento funkční taping nazýván „kinesio“ taping. Svaly neslouží jen k pohybu těla, ale také řídí žilní oběh a lymfatický tok, tělesnou teplotu, atd. Z tohoto důvodu jakékoliv selhání správné svalové funkce vyvolá nejrůznější druhy zdravotních obtíží. V důsledku tohoto, kinesiotaping věnuje velkou pozornost významu svalové funkce pro aktivaci tělu vlastních léčebných mechanismů.
Kinesio tape byl vyvíjen od roku 1973 japonským chiropraktikem Dr.Kenzo Kasem.
Zjištění, že elastický tape pomáhá jako externí podpora svalům a přidruženým tkáním, vytvořilo zcela nový přístup k léčbě svalů, fascií, kloubů, vazů, šlach, nervů a orgánů. Velice brzy byl kinesio tape použit u olympijských vollejballových hráčů v Japonsku. Novinka se rychle rozšířila mezi ostatní sportovce celého světa.

ZÁKLADNÍ PROBLEMATIKA
Je-li sval přetížený nadměrnou zátěží, není schopen úzdravy a vznikne zánět. Sval je teplý, oteklý a ztuhlý, což vede kúnavě. Prostor mezi kůží a svalem je stlačen a výsledkem je omezení průtoku krve a lymfy. Tlak také drážní receptory bolesti pod kůží, které dají signál mozku a člověk následně ucítí typickou svalovou bolest. Kinesio tape je vyvinut na nových poznatcích - dovoluje volný rozsah pohybu s cílem umožnit svalovému systému těla se samo léčit biomechanicky.
Díky elasticitě, dojde po aplikaci kinesio tapu v protažení tkání ke zvrásnění tapu a tím i kůže. Což je patrné po vrácení segmentu do neutrální pozice. Zvrásněním dojde kí kůže, snížení tlaku, zlepšení toku krve a lymfy, redukci bolesti

POUŽITÍ
podpora svalů (zkvalitnění a podpoře kontrakce oslabených svalů, redukci únavy přetížených svalů, snížení možnosti zranění a křečí,
zvýšení rozsahu pohybu a zmírnění bolesti)
obnovení toku lymfy a krve (snížení tepla a zánětlivých exsudátů ve tkání, redukce zánětu a bolesti)
korekce kloubních problémů (centraci kloubu díky normalizaci svalového tonu, zlepšení rozsahu pohybu a snížení bolesti)
snížení otoků
podpora hojení
zmírnění či zcela odstranění bolesti
centrovat a stabilizovat klouby
mobilizovat fascie (pojivové tkáně)
podpořit kolem kloubní struktury jako jsou vazy a šlachy

ŘEŠENÍ MOŽNÝCH ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMŮ
bolesti páteř
poruchy hybnosti (parézy)
zmrzlé rameno
zánětlivá postižení tíhových váčků v okolí kloubů a úponů šlach (burzitidy)
tenisový loket, golfový loket
úžinové syndromy (syndrom karpálního tunelu apod.)
stav zvýšeného svalového tonu (spasticita)
deformity nohou (hallux valgus, kladívkovité prsty, pes equinovarus…)
distorze kotníků, zápěstí
lymfedémy, otoky, modřiny
akutní a aktivní jizvy
torticollis (točení hlavy k jedné straně krku často provázené bolestivým spasmem krčních svalů)
Návrat na obsah